PIELGRZYMKA DO LIBANU

śladami Św. Charbela

8-16 września 2018

1 DZIEŃ         08.09.2018  WARSZAWA

Spotkanie na lotnisku w Warszawie ( 2 godz. przed lotem), odprawa paszportowo-celna, lądowanie w Bejrucie.

LH1351 10 Wrzesień Warszawa(WAW) 19:05 Frankfurt(FRA) 20:50
LH1308 10 Wrzesień Frankfurt(FRA) 21:45 Bejrut(BEY) 02:40


2 DZIEŃ       09.09.2018 BZOMMAR – BALAMAND – BATROUN

Wyjazd do hotelu, nocleg, o 10:00 Śniadanie, Przejazd do Bzommar – Kaplica poświęcona św. Janowi Pawłowi II – jedyna na bliskim Wschodzie. Znajdują się tam relikwie Papieża oraz św. Libańskich. Zanotowano już kilka cudów uzdrowień dzięki modlitwie w tej kaplicy. Wyjazd do Balamand - od 1603r. miejscowość Balamand jest centrum prawosławnego klasztoru w Antiochianii, poświęconego Dziewicy Maryi i św. Jerzego. Pozostaje miejscem modlitwy i kontemplacji. Odwiedzimy klasztor Matki Bożej z Nouriej (Matka Boża Światła) w Hamacie - historia klasztoru: około roku 503 dwaj marynarze znaleźli się w niebezpieczeństwie na morzu. Więc modlili się do Najświętszej Maryi Panny, aby ich uratowała Matka Boża objawiła im się jak światło i prowadziła ich bezpiecznie do brzegu. Aby oddać Jej cześć, wyrzeźbili jaskinię, gdzie zobaczyli światło, które się wyłoniło. Prawosławny klasztor został zbudowany w XVII wieku. Odwiedzimy  piękne miasto Batroun,  Obiadokolacja, nocleg.

3 DZIEŃ        10.09.2018  ZAHLE – BAALBEK - KSARA

Śniadanie, Msza. Matka Boża z Zahleh, zwiedzanie sanktuarium. Zwiedzanie Baalbek - kamień kobiety ciężarnej (największy kamień na świecie) świątynia Wenus, świątynia Jowisza, ruiny rzymskie….

Odwiedzimy jaskinie ksara. Czas na degustację win i zakupy. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.
4 DZIEŃ         11.09.2018  MAGHDOUCHE - DIBBIYA

Śniadanie, Wyjazd do Maghdouche - nawiedzenie sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej, wybudowanego w miejscu groty, gdzie według tradycji Maryja miała oczekiwać powrotu Jezusa z Sydonu. Dibbyia - Kaplica ozdobiona dokładnie tak jak Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

5 DZIEŃ         12.09.2018   BEQAA KAFRA  (Dom rodzinny Św. Charbela oraz grota, w której modlił się jako dziecko), LAS BOŻYCH CEDROW, ŚWIĘTA DOLINA KADISHA.

Śniadanie. Miejsca związane z postacią św. Charbela są zasadniczym celem naszej pielgrzymki. Był to żyjący w II połowie XIX wieku duchowny maronicki, mnich i pustelnik, święty kościoła katolickiego. Żył w opinii świętości prowadząc życie pełne wyrzeczeń, a po jego śmierci miały miejsce liczne cuda. Także i dzisiaj wielu pielgrzymów doświadcza jego działania. Beqaa Kafra to wioska, w której urodził się św. Charbel. Położona na wysokości 1900 m n.p.m. jest najwyżej usytuowaną, zamieszkałą miejscowością w Libanie. Wyjazd w kierunku Wadi Kadisz (Święta Dolina). Całość pod opieka UNESCO. Miasteczko związane z urodzeniem i twórczością Khalila Gibrana – libańskiego poety i nowelisty (jak zdążymy). Następnie w Dolinie Kadisz zobaczymy monastyr Św. Antoniego i Izajasza. CEDRÓW LIBAŃSKICH – na trasie zwiedzanie miasteczka BSZARRA (BACHARRE), górskie miasteczko o najpiękniejszym krajobrazie Libanu. Wspaniały wapienny kanion, w którym klasztory wznieśli Maronici Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

6 DZIEŃ         13.09.2018  ANNAYA – JRABATA - KFIFANE

Śniadanie. W ten dzień spędzimy ze św. Charbelem w Annaya. Weźmiemy udział w procesji, która idzie od pustelni do grobu św. Charbela w klasztorze w Annaya. Procesję tę nakazał sprawować sam św. Charbel, który ukazał się we śnie Nuhad, którą uzdrowił z paraliżu. Podczas procesji będziemy wypraszać łaskę uzdrowienia naszych chorób.

Zwiedzimy klasztor, gdzie św. Charbel spędził swoje życie oraz pustelnię, gdzie przebywał do śmierci. Opowiemy
o najbardziej spektakularnych cudach, które są zarejestrowane w księgach klasztornych. Do dzisiaj udokumentowanych jest ponad 24 tys. cudów, które dokonały się za wstawiennictwem Świętego. Przy grobie odbędzie się Msza. Dla osób chorych – modlitwa o uzdrowienie przy grobie św. Charbela i namaszczenie świętym olejem. Tego dnia będziemy poznawać także innych świętych, którzy żyli w Libanie. Szczególną osobą jest zakonnica św. Rafka, której sanktuarium znajduje się w miejscowości Jrabta. Św. Rafka za życia doznawała wielkich cierpień. Doświadczona była ślepotą, bolesną amputacją oczu, silnymi bólami, a także paraliżem. Dlatego też jest patronką osób przewlekle chorych i chorych na raka, którym wyprasza skutecznie łaski uzdrowienia. Poznamy także osobę św. Nimatullaha al-Hardiniego, który był wychowawcą i nauczycielem św. Charbela i mnicha, który również jest wielkim świętym, a którego ciało nie ulega zepsuciu, bł. Stefana Nehmé. Znajdują się one w miejscowości Kfifane. Program Rekolekcji: Będziemy się modlić o uzdrowienie z chorób oczu przy grobie św. Rafki. Można tam dostać piasek z grobu, który słynie także z cudów uzdrowień za wstawiennictwem tej świętej. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

7 DZIEŃ           14.09.2018  HARISSA – JEITA - BYBLOS

Śniadanie. Wycieczka do Jeita Grotto i wizyta (wstępna opłata) - Jeita Grotto, najdłuższa jaskinia na Bliskim Wschodzie, znajduje się około 11 mil (18 km) na północ od Bejrutu. Składa się z dwóch oddzielnych, ale połączonych ze sobą, wapiennych jaskiń i szczyci się długością 9,5 km (9,6 km). Jeita Grotto jest jednym z najbardziej niesamowitych aglomeracji stalaktytów i stalagmitów, uważanej za dumę Libanu i jest finalistą w konkursie „ Nowych Siedem Cudów Świata „. Byblos - najwspanialszy niegdyś port fenicki eksportujący drewno cedrowe do Egiptu, miejsce powstania alfabetu fenickiego. Zabytki wpisane na listę UNESCO: mury obronne, stare miasto, kościół św. Jana, zamek krzyżowców, fenicka świątynia, teatr rzymski. Harissa - bardzo ważny ośrodek pielgrzymowania chrześcijan libańskich - miejsce rozwiniętego kultu maryjnego, Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu, Katedra Maronicka. obiadokolację i nocleg.

8 DZIEŃ           15.09.2018 ANNAYA

Śniadanie. Wyjazd do Św. Charbela do Annaya, zwiedzanie sanktuarium i Msza Święta. Reszta dnia wolne na plaże. obiadokolację i nocleg

9 DZIEŃ           16.09.2018 - BIERUT

Śniadanie. Zwiedzanie Bejrutu - Corniche tętniący życiem deptak spacerowy wzdłuż morskiego brzegu. Następnie Grota Pigeona. Spacer po odnowionym Down Town (Stare Miasto), muzeum narodowe.

Wyjazd na lotnisko

 

Wylot z Bejrutu .

LH 130717 WrzesieńBejrut(BEY)   16:40Frankfurt(FRA)19:55
LH 1352 17 Wrzesień Frankfurt(FRA)   20:45 Warszawa (WAW) 22:20

PROGRAM MA CHARAKTER RAMOWY I MOŻE ULEC ZMIANIE.

 

Cena:   2420,00 PLN + 630,00 USD

dopłata do pokoju 1 osobowego = 860,00 PLN

 

W cenę wliczone są:

  • bilet lotniczy
  • 8 noclegów w hotelu, pokoje   2 os.
  • tansport komfortowym autokarem w Libanie
  • wyżywienie (szwedzki bufet): śniadania i kolacje.

·         usługi przewodnika lokalnego.

  • codzienna Msza Św.
  • opłaty wstępów do zwiedzanych obiektów
  • ubezpieczenie od kosztów leczenia ( KL – 10 000 EUR) i następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW – 15 000PLN)
  • obowiązkową opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny TFG

 

W cenę nie wliczono:

·         Wydatków osobistych

·         Świadczeń dodatkowych nie zawartych w ofercie

·         Napojów do posiłków

·         Lunchy

·         Napiwków dla przewodników, kierowców i obsługi hotelowej 50$

 

 

Biuro zastrzega sobie prawo zmian kolejności zwiedzania