GRUZJA  i  ARMENIA 

pielgrzymka

KUTAISI - BORDŻOMI - WARDZIA - ACHALCYCHE - GIUMRI - ERYWAŃ - GEGHARD - GARNI - JEZIORO SEWAN - SANAHIN - HAGHPAT - TBILISI - MCCHETA - ANANURI - KAZBEGI - GORI - KUTAISI

Termin 12 -19 października 2019

Dzień 1. Polska – Kutaisi.

Wylot z Polski i przylot do Kutaisi, transfer do hotelu, nocleg.

Dzień 2. Kutaisi – Bordżomi – Wardzia – Achalcyche.

Śniadanie. Przejazd do uzdrowiskowej miejscowości Bordżomi z postojem, by spróbować naturalnej wody mineralnej. Czas wolny na spacer w Parku Bordżomi. Przejazd do Wardzi. Wardzia to kompleks wykuty w skale na lewym brzegu rzeki Mtkwari, powstały w XII-XIII w. w okresie panowania Jerzego III i królowej Tamary. Zespół pierwotnie budowany jako miasto-twierdza, stał się warownym klasztorem, który odegrał ważną rolę w politycznym, kulturalnym, edukacyjnym i duchowym życiu kraju. W kompleksie zamkowym znajduje się prawosławny kościół Wniebowzięcia NMP, bogato zdobiony ściennymi malowidłami. Przejazd do hotelu w pobliżu Achalcyche, kolacja i nocleg.

Dzień 3. Achalcyche – Giumri – Erywań.

Śniadanie, przejazd w kierunku granicy z Armenią. Po odprawie celno-paszportowej spacer po miejscowości Giumri – drugiej co do wielkości w Armenii. Przejazd do Erywania, kolacja i nocleg.

Dzień 4. Erywań – Geghard – Garni – Erywań.

Po śniadaniu przejazd do średniowiecznego klasztoru Geghard, wpisanego na Listę Dziedzictwa UNESCO, a następnie wizyta w hellenistycznej Świątyni Garni z I w, zbudowanej za panowania króla Tiridatesa. Po wprowadzeniu chrześcijaństwa w 301 r. świątynia prawdopodobnie była używana jaki letnia rezydencja władców. Dla chętnych (za opłatą ok. 15 USD/os.) wizyta w fabryce brandy Ararat połączona z degustacją. Powrót do Erywania – zwiedzanie stolicy i największego miasta Armenii, m.in. Park Zwycięstwa z monumentalnym pomnikiem Matki Armenii, z którego roztacza się panoramiczny widok na Erywań. Później Kaskady (Centrum Sztuki Cafesjana) - wiodące na wzgórze schody, ozdobione wieloma nowoczesnymi rzeźbami. Wieczorny spacer po ulicach miasta i pokaz tańczących fontann. Kolacja i nocleg.

Dzień 5. Erywań – Jezioro Sewan – Sanahin – Haghpat – Tbilisi.

Śniadanie. Przejazd nad niezwykle malownicze jezioro Sewan, położone na wysokości około 1916 m n.p.m., będące jednym z największych jezior Kaukazu. Zwiedzanie klasztoru Sevanawank z VIII - IX w., który według przekazów był miejscem banicji wysoko urodzonych, jak również grzesznych duchownych. Przejazd na zwiedzanie dwóch kompleksów klasztornych wpisanych na listę UNESCO: Sanahin, będący arcydziełem średniowiecznej architektury oraz Haghpat z X-XIII w., znany ze swoich licznych i okazałych chaczkarów. Transfer w stronę granicy z Gruzją, odprawa celno-paszportowa. Przyjazd do Tbilisi, kolacja i nocleg.

Dzień 6. Tbilisi – Mccheta – Tbilisi.

Po śniadaniu przejazd do miejscowości Mccheta, starożytnej stolicy i centrum religijnego Gruzji liczącego 3000 lat. Na miejscu można zobaczyć wpisaną na listę UNESCO katedrę Sweticchoweli (XI w.), gdzie znajdują się szaty Chrystusa. Możliwość zakupu pamiątek na lokalnym bazarze. Powrót do Tbilisi – zwiedzanie stolicy i największego miasta Gruzji. Miasto zajmuje powierzchnię 372 km kw. i liczy ok miliona mieszkańców. Powstało w V wieku naszej ery za panowania Vakhtang Gorgasali, gruzińskiego króla Kartli (Iberia). Do największych zabytków miasta należą: m.in.: Sameba – Katedra Świętej Trójcy, znana jako "Budowla Tysiąclecia" i będąca największą prawosławną katedrą w Gruzji oraz na całym Kaukazie, mierząca prawie 100 metrów wysokości; twierdza Narikala (wjazd na górę kolejką linową), z której rozpościera się panoramiczny widok na Tbilisi; plac Europy i Most Pokoju; Al. Szoty Rustawelego z pomnikiem św. Jerzego. Spacer klimatycznymi uliczkami starego miasta. Kolacja w lokalnej restauracji z regionalnymi potrawami, winem, muzyką na żywo i tańcami kaukaskimi, nocleg.

Dzień 7. Tbilisi – Ananuri – Kazbegi – Tbilisi.

Śniadanie. Przejazd w stronę Kazbegi słynną gruzińską drogą wojenną prowadzącą do granicy gruzińsko-rosyjskiej. Po drodze wjazd pod położony na wzgórzu Monastyr Dżwari (VI w.), z którego rozpościera się wspaniały widok na okolicę Mccheta, a także zwiedzanie kompleksu architektonicznego Ananuri z XVII w oraz twierdzy z dwoma kościołami i widokiem na zalew Żinwali. Trasa wiedzie przez malownicze partie wysokiego Kaukazu. W Kazbegi (głównym mieście regionu) przeprawa samochodami z napędem na 4 koła przez piękne lasy i doliny do kościoła św. Trójcy, znajdującego się na wysokości 2170 m. Przy dobrej pogodzie można dostrzec jeden z największych lodowców na Kaukazie - Kazbeg (5047m). Według mitologii do szczytu Kazbeg został przykuty Prometeusz. Powrót to Tbilisi, kolacja i nocleg.

Dzień 8. Tbilisi – Gori – Kutaisi – Polska.

Po śniadaniu przejazd do Kutaisi, po drodze zwiedzanie Państwowego Muzeum Józefa Stalina w Gori. Przejazd na zwiedzanie barwnej Jaskini Prometeusza, położonej ok. 20km od Kutaisi. Krótka wizyta w centrum miasta z fontanną Kolchidy, czas wolny na ostatnie zakupy. Wspólna kolacja pożegnalna, transfer na lotnisko, powrót do Polski.

 CENA: 2960 zł.

Cena zawiera:

·         bezpośredni przelot Polska - Kutaisi – Polska

·         opłaty lotniskowe

·         ubezpieczenie KL, NNW

·         zakwaterowanie w hotelach odpowiadających standardowi 3 *** (7 noclegów), z łazienkami

·         wyżywienie śniadania i obiadokolacje (7x)

·         transport klimatyzowanym busem lub autokarem

·         zwiedzanie wg programu, bez biletów wstępu do zwiedzanych obiektów

·         serwis polskiego pilota

·         bagaż podręczny o wym. 40x30x20cm oraz bagaż rejestrowany 1x10 kg/os.

Dodatkowo płatne

 

·         obowiązkowa opłata za wstępy do zwiedzanych obiektów, przejazd autami 4x4 w Kazbegi, obsługę lokalnego przewodnika, serwis miejscowego agenta, zwyczajowe napiwki i inne opłaty lokalne w wysokości 100 USD na osobę jako pakiet płatny lokalnemu kontrahentowi (pilotowi) na miejscu wycieczki,

·         zmiana limitu bagażu rejestrowanego z 10kg na 20kg - 350 zł/os.


Zapisz się na pielgrzymkę - wyślij nam wiadomość a my skontaktujemy się z Tobą.

Skontaktuj się z nami